IQ Garden - ogród wertykalny, zielona ściana

Istotą ogrodu wertykalnego jest wprowadzenie do wnętrz roślinności z niespotykaną dotychczas intensywnością. Idea ta narodziła się w wyniku obserwacji natury – zbiorowisk epifitów w lasach równikowych.

Zielone ściany IQ GARDEN OUTDOOR wykonane są w technologii organicznej (z podłożami stałymi), ocieplone oraz wyposażone są w automatyczny system podtrzymywania życia.

Technologia ORGANIC IQ GADREN OUTDOOR pozwala na zwiększenie puli gatunków możliwych do zastosowania poza nieliczną grupę ekstremofilów, które są stosowane w standardowych rozwiązaniach hydroponicznych (bez podłoży glebowych, np. na wełnie mineralnej) o gatunki wieloletnie, krzewy, roślinność zimozieloną. Badania prowadzone wraz z SGGW pozwoliły na uzyskanie całorocznego efektu zieleni.

Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez naszą pracownię wraz z SGGW w polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się ściany w technologii zewnętrznej organicznej dostosowanej do warunków klimatycznych panujących w Europie Środkowo-Wschodniej – ekstensywne lub intensywne (przebadanej w naszych warunkach klimatycznych).

Tak duża ilość roślin ujemnie jonizuje i nawilża powietrze, a wybrane gatunki wiążą z otoczenia niebezpieczne dla zdrowia substancje lotne.
Do budowy ściany użyto blisko 95% przyjaznych dla środowiska, w pełni biodegradowalnych materiałów naturalnych. Także automatycznie dozowane nawozy i środki ochrony roślin stosowane do pielęgnacji to produkty ekologiczne.

Ogród wertykalny to pomysł na wprowadzenie roślinności do wnętrza bez konieczności zajęcia powierzchni użytkowej. Pełna automatyka obejmująca zarówno kontrolę klimatu, oświetlenie, nawożenie i irygację zdejmuje z użytkowników i administratorów obiektu obowiązki związane z codzienną pielęgnacją roślin.